Parcel Report

Property Report for 7672-36-4344

Parcel Information

• Parcel ID:  7672-36-4344
  • Parcel Address:  897 DARK RIDGE RD
  • Neighborhood Name:  Scotts Creek South
  • Property Description:  TR A,B,C DARK RIDGE
  • Sale Date:  2025-04-22
  • Sale Price:  $385,000
  • Plat Reference:  14/976
  • Transferring Reference:  2396/467
  • Township:  SCOTTS CREEK
  • Assessed Acres:  2.46

    Ownership Information

• Owner Name #1:  DUNN, CARMEN K
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  897 DARK RIDGE RD
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  SYLVA NC 28779
  • Owner Account:  197784

    Tax/Value Information

• Fire District:  BALSAM 5 MI
  • Building Value:  $179,128
  • Land Value: $94,690 
  • Assessed Total Value:  $273,818

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None