Parcel Report

Property Report for 7642-95-1250

Parcel Information

• Parcel ID:  7642-95-1250
  • Parcel Address:  53 DEWEES DR
  • Neighborhood Name:  Fisher Creek
  • Property Description:  FISHER CREEK
  • Sale Date:  2018-01-09
  • Sale Price:  $0
  • Plat Reference:  18/169
  • Transferring Reference:  2205/564
  • Township:  SYLVA RURAL
  • Assessed Acres:  3.01

    Ownership Information

• Owner Name #1:  JONES, ANNE MARIE
  • Owner Name #2:  JONES, STEPHEN L
  • Mailing Address 1:  605 CHUNNS COVE RD
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  ASHEVILLE NC 28805
  • Owner Account:  117682

    Tax/Value Information

• Fire District:  SYLVA 5 MI
  • Building Value:  $411,785
  • Land Value: $78,390 
  • Assessed Total Value:  $490,175

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None