Parcel Report

Property Report for 7641-78-6218

Parcel Information

• Parcel ID:  7641-78-6218
  • Parcel Address:  364 LEE ST
  • Neighborhood Name:  Dillardtown
  • Property Description:  OFF DILLARDTOWN RD
  • Sale Date:  2021-04-29
  • Sale Price:  $379,500
  • Plat Reference:  None
  • Transferring Reference:  2300/947
  • Township:  SYLVA RURAL
  • Assessed Acres:  0.78

    Ownership Information

• Owner Name #1:  BUCHANAN, RYAN MATTHEW
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  364 LEE ST
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  SYLVA NC 28779
  • Owner Account:  160128

    Tax/Value Information

• Fire District:  SYLVA 5 MI
  • Building Value:  $432,684
  • Land Value: $55,390 
  • Assessed Total Value:  $488,074

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None