Parcel Report

Property Report for 7640-25-6649

Parcel Information

• Parcel ID:  7640-25-6649
  • Parcel Address:  1048 S RIVER RD
  • Neighborhood Name:  Webster
  • Property Description:  S RIVER RD
  • Sale Date:  2017-04-24
  • Sale Price:  $190,000
  • Plat Reference:  None
  • Transferring Reference:  2187/1110
  • Township:  WEBSTER
  • Assessed Acres:  6.31

    Ownership Information

• Owner Name #1:  SCHILLING, FREDERICK A
  • Owner Name #2:  SCHILLING, CAROL F
  • Mailing Address 1:  223 HAWKS VIEW DR
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  CANTON NC 28716
  • Owner Account:  178930

    Tax/Value Information

• Fire District:  SYLVA 5 MI
  • Building Value:  $668,068
  • Land Value: $166,570 
  • Assessed Total Value:  $834,638

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  Webster ETJ