Parcel Report

Property Report for 7631-37-9833

Parcel Information

• Parcel ID:  7631-37-9833
  • Parcel Address:  189 CROCUS LN
  • Neighborhood Name:  Jarrett Hills
  • Property Description:  LT 47 JARRETT HILLS
  • Sale Date:  2021-06-03
  • Sale Price:  $52,000
  • Plat Reference:  3/903
  • Transferring Reference:  2303/1577
  • Township:  DILLSBORO RURAL
  • Assessed Acres:  2.57

    Ownership Information

• Owner Name #1:  MOODY, RYAN MARY A
  • Owner Name #2:  MOTOLA, BRIAN A
  • Mailing Address 1:  189 CROCUS LN
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  SYLVA NC 28779
  • Owner Account:  188039

    Tax/Value Information

• Fire District:  SYLVA 5 MI
  • Building Value:  $746,076
  • Land Value: $60,520 
  • Assessed Total Value:  $806,596

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None