Parcel Report

Property Report for 7613-99-0319

Parcel Information

• Parcel ID:  7613-99-0319
  • Parcel Address:  1564 CAMP CREEK RD
  • Neighborhood Name:  Camp Creek
  • Property Description:  CAMP CREEK RD
  • Sale Date:  2010-07-15
  • Sale Price:  $0
  • Plat Reference:  17/979
  • Transferring Reference:  1856/617
  • Township:  QUALLA
  • Assessed Acres:  1.66

    Ownership Information

• Owner Name #1:  SCHRAMM, ROBERT REX
  • Owner Name #2:  SCHRAMM, NANCY
  • Mailing Address 1:  3144 US 441 N
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  WHITTIER NC 28789
  • Owner Account:  59841

    Tax/Value Information

• Fire District:  QUALLA 5 MI
  • Building Value:  $654,456
  • Land Value: $43,960 
  • Assessed Total Value:  $698,416

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None