Parcel Report

Property Report for 7613-75-2887

Parcel Information

• Parcel ID:  7613-75-2887
  • Parcel Address:  70 PIERCE ELDERS RD
  • Neighborhood Name:  Camp Creek
  • Property Description:  OFF EASY ST
  • Sale Date:  2003-07-25
  • Sale Price:  $0
  • Plat Reference:  None
  • Transferring Reference:  1192/750
  • Township:  QUALLA
  • Assessed Acres:  4.02

    Ownership Information

• Owner Name #1:  NATIONS, CHARLES R
  • Owner Name #2:  NATIONS, REBECCA L
  • Mailing Address 1:  PO BOX 153
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  WHITTIER NC 28789
  • Owner Account:  29541

    Tax/Value Information

• Fire District:  QUALLA 5 MI
  • Building Value:  $390,449
  • Land Value: $66,380 
  • Assessed Total Value:  $456,829

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None