Parcel Report

Property Report for 7611-83-1401

Parcel Information

• Parcel ID:  7611-83-1401
  • Parcel Address:  187 GARDENERS CV
  • Neighborhood Name:  Barkers Creek Rd
  • Property Description:  LT 3 GARDNER COVE
  • Sale Date:  2023-09-26
  • Sale Price:  $688,500
  • Plat Reference:  17/55
  • Transferring Reference:  2364/134
  • Township:  BARKERS CREEK
  • Assessed Acres:  1.87

    Ownership Information

• Owner Name #1:  HARE, KIMBERLY
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  176 BICKLEY RD
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  LEXINGTON SC 29072
  • Owner Account:  194382

    Tax/Value Information

• Fire District:  QUALLA 5 MI
  • Building Value:  $613,208
  • Land Value: $111,080 
  • Assessed Total Value:  $724,288

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None