Parcel Report

Property Report for 7592-81-8862

Parcel Information

• Parcel ID:  7592-81-8862
  • Parcel Address:  46 POPLAR CT
  • Neighborhood Name:  Holly Forest
  • Property Description:  LT 11 UN 1 HOLLY FOREST
  • Sale Date:  2020-10-21
  • Sale Price:  $250,000
  • Plat Reference:  8/282
  • Transferring Reference:  2280/1541
  • Township:  CASHIERS
  • Assessed Acres:  0.66

    Ownership Information

• Owner Name #1:  BAEZA, ALFREDO O
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  6806 SPARROW HAWK DR
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  W PALM BEACH FL 33412
  • Owner Account:  185969

    Tax/Value Information

• Fire District:  CASHIERS 5 MI
  • Building Value:  $498,276
  • Land Value: $28,500 
  • Assessed Total Value:  $526,776

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None