Parcel Report

Property Report for 7586-93-5323

Parcel Information

• Parcel ID:  7586-93-5323
  • Parcel Address:  150 SADDLE NOTCH LN UNIT A1
  • Neighborhood Name:  Bear Lake Res Mtn Lodge
  • Property Description:  BLD D4 UN A1 MTN LODGES
  • Sale Date:  2021-03-26
  • Sale Price:  $205,000
  • Plat Reference:  16/756
  • Transferring Reference:  2296/1800
  • Township:  CANADA
  • Assessed Acres:  0.02

    Ownership Information

• Owner Name #1:  ADAMS, JAMES
  • Owner Name #2:  ADAMS, DEBORAH
  • Mailing Address 1:  PO BOX 301
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  TUCKASEGEE NC 28783
  • Owner Account:  183555

    Tax/Value Information

• Fire District:  CULLOWHEE 5 MI
  • Building Value:  $245,433
  • Land Value: $75,000 
  • Assessed Total Value:  $320,433

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None