Parcel Report

Property Report for 7584-69-0553

Parcel Information

• Parcel ID:  7584-69-0553
  • Parcel Address:  102 KNOBSTER WAY
  • Neighborhood Name:  Laurel Falls
  • Property Description:  LT B44 LAUREL FALLS
  • Sale Date:  2018-02-21
  • Sale Price:  $225,000
  • Plat Reference:  22/500
  • Transferring Reference:  2208/34
  • Township:  HAMBURG
  • Assessed Acres:  2.5

    Ownership Information

• Owner Name #1:  MARTINS, RICHARD TRUSTEE
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  PO BOX 165
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  GLENVILLE NC 28736
  • Owner Account:  180497

    Tax/Value Information

• Fire District:  CASHIERS 5 MI
  • Building Value:  $374,711
  • Land Value: $56,960 
  • Assessed Total Value:  $431,671

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None