Parcel Report

Property Report for 7571-08-6686

Parcel Information

• Parcel ID:  7571-08-6686
  • Parcel Address:  142 BROOK TROUT TRL
  • Neighborhood Name:  Stonefly
  • Property Description:  LT 9 STONEFLY
  • Sale Date:  2022-08-18
  • Sale Price:  $410,000
  • Plat Reference:  25/207
  • Transferring Reference:  2341/659
  • Township:  CASHIERS
  • Assessed Acres:  5.6

    Ownership Information

• Owner Name #1:  GALLAWAY, TIMOTHY
  • Owner Name #2:  GALLAWAY, STACEY
  • Mailing Address 1:  141 ABLE HARMON LN
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  LEXINGTON SC 29072
  • Owner Account:  191867

    Tax/Value Information

• Fire District:  CASHIERS 5 MI
  • Building Value:  $2,252,064
  • Land Value: $400,000 
  • Assessed Total Value:  $2,652,064

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None