Parcel Report

Property Report for 7558-18-4969

Parcel Information

• Parcel ID:  7558-18-4969
  • Parcel Address:  401 S COUNTRY CLUB DR
  • Neighborhood Name:  Forest Hills
  • Property Description:  LT 18,19 FOREST HILLS
  • Sale Date:  2019-06-28
  • Sale Price:  $210,000
  • Plat Reference:  None
  • Transferring Reference:  2241/1237
  • Township:  CULLOWHEE
  • Assessed Acres:  0.8

    Ownership Information

• Owner Name #1:  FRANKLIN, MARCIA
  • Owner Name #2:  FRANKLIN, BARRY
  • Mailing Address 1:  401 S COUNTRY CLUB DR
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  CULLOWHEE NC 28723
  • Owner Account:  182997

    Tax/Value Information

• Fire District:  CULLOWHEE 5 MI
  • Building Value:  $315,237
  • Land Value: $42,400 
  • Assessed Total Value:  $357,637

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  Forest Hills R-1