Parcel Report

Property Report for 7539-39-9783

Parcel Information

• Parcel ID:  7539-39-9783
  • Parcel Address:  561 SIGNAL RDG
  • Neighborhood Name:  Beechwood
  • Property Description:  LT 27 BEECHWOOD
  • Sale Date:  2015-12-18
  • Sale Price:  $325,000
  • Plat Reference:  None
  • Transferring Reference:  2106/367
  • Township:  GREENS CREEK
  • Assessed Acres:  1.08

    Ownership Information

• Owner Name #1:  SCHNEIDER, JEFFREY R
  • Owner Name #2:  None
  • Mailing Address 1:  277 COUNTRY RD
  • Mailing Address 2:  None
  • City/State/Zip:  HARPERS FERRY WV 25425
  • Owner Account:  176741

    Tax/Value Information

• Fire District:  SAVANNAH 5 MI
  • Building Value:  $559,232
  • Land Value: $55,440 
  • Assessed Total Value:  $614,672

    Zoning Information

• Zoning District:  None
  • Zoning Area:  None